راهنمای نوشتن قوانین و مقررات وبسایت + نمونه

راهنمای نوشتن قوانین و مقررات وبسایت
 • قوانین و مقررات وبسایت ها ، در واقع مجموعه شرایط تعیین شده ای هستند که کاربر پیش از بازدید از سایت و استفاده از آن ، باید با این شرایط موافقت کند. نوشتن قوانین و مقررات برای وبسایت ، از جمله مواردی است که مدیران سایت باید رعایت کرده تا بتوانند در ادامه دچار مشکلاتی از قبیل مشکلات حقوقی نشوند. در ادامه همراه ما باشید تا دلایل ضرورت نوشتن قوانین وبسایت و پیامد های ننوشتن آن آشنا شویم.

  کلیات نوشته در یک نگاه

  ضرورت نوشتن قوانین و مقررات برای وبسایت

  ۱- جلوگیری از سواستفاده از وبسایت

  بگذارید با مثال این بخش را شروع کنیم. برای نمونه در قوانین و مقررات وبسایت ، درج می کنیم که هر گونه بی احترامی ممنوع بوده و در صورت بی احترامی در بخش دیدگاه ها و نظرات نظر فرد خاطی ، پاک خواهد شد. اینگونه شما از سواستفاده از فضای وبسایتتان جلوگیری خواهید کرد.

  ۲- اعلام مالکیت تمام بر وبسایت با قوانین و مقررات وبسایت 

  در اصل شما میتونید با نوشتن قوانین و مقررات وبسایت تان ، از کپی برداری رقیبانتان از خودتان جلوگیری کنید. یا حداقل بتوانید موثر تر پیگیری های مربوطه را انجام دهید. چون در بخش مربوطه ، به طور دقیق ذکر خواهید که تمامی حق و حقوق وبسایت متعلق به شماست و کسی اجازه دخل و تصرف در آن را ندارد.

  ۳- محدود کردن مسئولیت‌های موسس سایت

  قوانین و مقررات وبسایت با مشخص کردن وظایف و حقوق کاربرها و صاحبین وبسایت ، تصویر شفافی از ارتباط هر دو طرف می دهد. در اصل از این لحاظ این مسئله مهم است که مسئولیت های موسس سایت را محدود میکند و موسس و مدیر سایت درگیر تمامی مسائل نمی شود.

   

  راهنمای نوشتن قوانین و مقررات وبسایت + نمونه
  نمونه شرایط و قوانین سایت ” دیجی کالا “

  پیامد نداشتن قوانین و مقررات وبسایت 

  نگرفتن مجوز اعتماد الکترونیکی

  اگر شما برای سایت خود ، در نوشتن قوانین و مقررات کوتاهی کنید ، مجوز اعتماد الکترونیکی یا اینماد دریافت نخواهید کرد. و امروزه اکثر کاربران ، به این قضیه آگاه هستند . با ندیدن نماد اتماد الکترونیکی (اینماد) به سایت شما اعتماد نمی کنند و از ان خارج می شوند.

  پایین آمدن سطح کاری 

  در صورت نداشتن قوانین برای سایتتان ، سطح کاری شما پایین می آید. چرا ؟ چون مخاطب این برداشت را میکند که شما برای کار خود هیچ چهارچوبی ندارید. در نتیجه قطعا نمی توانید نیاز مخاطب را به خوبی بشناسید.

  نمونه قوانین و مقررات وبسایت

  در متن زیر نمونه ای از قوانین و مقررات وبسایت نوشته شده که شما میتوانید با تغییر بعضی از بخش ها ، چنین متنی را برای قوانین و مقررات وبسایت خود استفاده کنید. توصیه می کنیم در بخش هایی که که “فروشگاه شما” میبینید ، اسم سایت خود را قرار دهید.

  نمونه قوانین و مقررات برای یک وبسایت فروشگاهی

  قوانین و مقررات استفاده از فروشگاه اینترنتی “فروشگاه شما”

  استفاده شما از فروشگاه اینترنتی “فروشگاه شما” و سفارش کالا از این پایگاه به معنی توافق کامل شما با شرایط و ضوابط ذیل تلقی می گردد:

  خرید کالا از فروشگاه اینترنتی “فروشگاه شما” بر مبنای قوانین و آئین نامه های موجود در مورد تجارت الکترونیک و با رعایت کامل تمام قوانین جمهوری اسلامی ایران صورت می پذیرد.

  اطلاعات و مشخصات کالاهای عرضه شده در فروشگاه اینترنتی “فروشگاه شما” از منابع زیر تامین می‌شود:

  1- اطلاعاتی که توسط نمایندگی های کالا ارائه می‌شوند.

  2- اطلاعاتی که از سایت‌های معتبر خارجی ترجمه می‌شوند.

  از این رو فروشگاه اینترنتی “فروشگاه شما” هیچ مسئولیتی در قبال اطلاعات و محتوای مبهم و یا خطاهای نگارشی احتمالی برعهده نخواهد داشت. ولی با هدف ارائه خدمات بهتر و آگاه‌سازی مشتریان، خود را در بروزرسانی مداوم اطلاعات و محتویات متعهد می‌داند.

  فروشگاه اینترنتی “فروشگاه شما” هیچ گونه مسئولیتی را در مورد کارکرد سایت که می تواند ناشى از عواملی که خارج از سیطره مدیریت این فروشگاه می باشند (همانند نقص اینترنت، مسائل مخابراتى، تجهیزات سخت افزاری و غیره) نمی پذیرد.

  فروشگاه اینترنتی “فروشگاه شما” به هیچ وجه اطلاعات منحصر بفرد کاربران را به اشخاص و طرفین غیر، واگذار نخواهد کرد و ضمنا با استفاده از آخرین فن آوری ها متعهد است حتی المقدور از حریم شخصی کاربران دفاع کند.

  محتوا:

  خدمات و محتویات سایت، صرفا براى استفاده شخصى و غیر تجارى شما عرضه شده است. هر گونه سوء استفاده از این اطلاعات پیگرد قانونی خواهد داشت و هیچ فرد حقیقی، حقوقی یا سایتی به هیچ عنوان نمی تواند از اطلاعات و محتویات موجود در سایت براى فروش، تولید مجدد یا ایجاد ترافیک در سایت خود استفاده نماید. اگر مایلید از سرویسها و محتویات سایت جهت مقاصد تجارى استفاده نمایید ، لازم است از قبل به ما اطلاع دهید. براى این کار لطفا با ما تماس بگیرید.

  کاربران باید هنگام سفارش کالای مورد نظر خود، فرم سفارش را با اطلاعات صحیح و به طور کامل پر نمایند. بدیهی است درصورت ورود اطلاعات ناقص یا نادرست، سفارش کاربر قابل پیگیری و تحویل نخواهد بود.

  مالکیت معنوی محتویات فروشگاه اینترنتی “فروشگاه شما” شامل قانون حق تکثیر بوده و متعلق به فروشگاه اینترنتی “فروشگاه شما” می باشد.

  فروش و تحویل سفارش در صورتی که هما به دلایلی خارج از اراده و اختیار خود، توان تحویل کالا در موعد مقرر را نداشته باشد و طرفین درباره یک موعد جدید به توافق نرسند، خریدار حق دارد بدون هیچگونه هزینه ای سفارش را فسخ نماید.

  ارزش کالا یا کالاهای سفارش داده شده طبق فهرست قیمت سایت محاسبه شده و شامل کلیه مالیات ها و عوارض فروش خواهد بود. هزینه مالیات بر ارزش افزوده در صورت عدم قید شدن در سایت صفر ریال محاسبه خواهد شد. تنها مبلغی که در موارد معین به ارزش کالا اضافه می شود، هزینه ارسال و بیمه کالا خواهد بود.

  مدت گارانتی و نام شرکت ارائه دهنده خدمات پس از فروش در قسمت توضیحات هر کالا ذکر شده است. در صورت عدم درج موارد مذکور در این قسمت، گارانتی برای آن کالا وجود ندارد.

  شرایط برگشت کالا:

  هرگونه نقص و عیب فنی کالا، باید در مدت 48 ساعت پس از دریافت کالا حتی در روزهای تعطیل از طریق تلفن “000000-021 “و یا ایمیل info@yourdomain.com یا “فرم برگشت از فروش” (این فرم در کنترل پنل شما موجود است) به مرکز ارتباط مشتریان فروشگاه اطلاع داده شود تا مشکل فوراً بررسی و در صورت اثبات نقص، تعمیر یا جایگزین گردد. بدیهی است پس از 48 ساعت هیچ اعتراضی پذیرفتنی نیست.

  در صورتی که فرد خریدار بخواهد وجه کالا را به طور ناقص پرداخت کند کالا بدون هماهنگی، توسط پیک برگشت خواهد خورد و هزینه ارسال نیز عودت داده نخواهد شد.

  خریدار به مدت 7 روز کاری فرصت دارد از سفارش خود انصراف دهد، به شرط آنکه بسته بندی کالایی باز نشده و از آن هیچ گونه استفاده‌ای نشده باشد. لازم به ذکر است هزینه پست و بیمه به عهده خریدار میباشد.

  این انصراف برای کالاهای زیر امکان پذیر نمی باشد:

  – کالاهایی که قیمت آنها توسط نوسانات بازارهای مالی و ارزی تعیین می شود.
  – کالا های ابزار دقیق و اندازه گیری که از حساسیت خاصی برخوردار هستند.
  – با توجه به شرایط کالا، کالا های با قیمت بالای 1000000تومان برای این گروه از کالا نیاز به دریافت پیش پرداخت می باشد. پس از دریافت پیش پرداخت و تایید سفارش امکان انصراف از خرید تحت هیچ شرایطی مقدور نمی باشد. و در صورت انصراف از خرید، بیعانه به مشتری عودت داده نخواهد شد.

  عدم انطباق کالای ارسال شده با سفارش شما، در مدت 24 ساعت پس از دریافت کالا حتی در روزهای تعطیل از طریق تلفن “00000000-021 ” یا ایمیل info@yourdomain.com یا “فرم برگشت از فروش” (این فرم در کنترل پنل شما موجود است) به مرکز ارتباط مشتریان فروشگاه اطلاع داده شود تا مشکل فوراً بررسی و در صورت اثبات، کالا بدون دریافت هیچ هزینه ای مجددا برای شما ارسال شود. بدیهی است عدم اطلاع رسانی پس از 24 ساعت، به معنای صحت اقلام دریافتی است.

  توجه: این نوشته صرفا یک مثال ، برای نوشتن قوانین و مقررات وبسایت فروشگاهی است و تعلقی به شرکت پارسینه وب ندارد. و اینکه در بخش های “فروشگاه شما” و yourdomain.com به ترتین نام فروشگاه خود و نام دامنه خود را وارد کنید. و در آخر در مواردی که مایلید ، اصلاحات انجام دهید.

  سخن پایانی 

  داشتن قوانین و مقررات برای وبسایت تان از هر لحاظ سودمند است. هم در اعتمادسازی مخاطب و هم در بحث های حوقی به شما کمک میکند. پس حتما برای سایت خود شرایط و ضوابطی تعیین کنید یا اگر حس می کنید توانایی این کار را ندارید ، نوشتن آن را را به یک وکیل یا فرد معتمد بسپارید.


  برای مطالعه مطالب بیشتر به بلاگ مراجعه کنید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *